Megbukott a a Grindeanu-kormány, Dragneának négy kormányfő-jelöltje is van (percről percre)
241 támogató szavazattal elfogadta szerdai ülésén parlament a koalíciós pártok saját kormányuk elleni bizalmatlansági indítványát, így a Grindeanu-kabinet megbukott. Az ellenzék – beleértve az RMDSZ-t – bojkottálta a szavazást. Héfőn kezdődnek a kormányalakítási tárgyalások az elnöki hivatalban. Az előzményekről itt olvashat. A nap eseményeit folyamatosan követjük.
Elkezdődött a szavazás. A honatyák sorra járulnak a szónoki emelvény mellé állított urnához. A PSD és az ALDE képviselői, szenátorai nyíltan szavaznak.
Traian Băsescu (PMP) és Daniel Fenechiu (PNL) után Varujan Pampuccian lépett mikrofonhoz. A kisebbségek frakcióvezetője közölte: nemzeti kisebbségek képviselői azért vesznek részt a szavazáson, mert távolmaradásuk azt jelentené, hogy csatlakoztak az egyik táborhoz. Ezért úgy döntöttek, hogy a frakció tagja a lelkiismeretük szerint szavaznak.
Varujan Vosganian szenátor (ALDE) azt vetette a kormányfő szemére, hogy nem volt elég határozott az egységes bérezési törvény, az igazságszolgáltatás reformja, a befektetések bátorítása terén. Elismerte: furcsa, hogy a koalíció a saját kormánya ellen nyújt be indítványt, de szerinte az is bizarr, hogy az ellenzék ezt nem szavazza meg.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Dan Barna szerint a PSD-n belüli leszámolások következménye a bizalmatlansági indítvány, emellett "a Grindeanu-Dragnea-kormány totális kudarcának" bizonyítéka is. Közölte, hogy a pártja nem szavaz.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátora, Raluca Turcan többek között arról beszélt, hogy Liviu Dragnea bármilyen bevatkozásának a kormányzás folyamatába "toxikus hatása" van. Szerinte a PSD képtelen európai szellemiségű kormányzásra. Azt üzente a kormányfőnek, itt az alkalom, hogy bebizonyítsa: nem volt cinkosa a PSD elnökének a hírhedt 13-as sürgősségi rendelet elfogadásában, és tárja a közvélemény elé a Liviu Dragnea részéről érkező kéréséket "tisztességtelen" lépések megtételre.
Raluca Turcan közölte, hogy a PNL nem kíván részt venni sem Victor Ponta "rehabilitásában", sem Sorin Grindeanu "kifehérítésében", és nem kíván hozzájárulni Liviu Dragnea "kontrollmániájához" sem, ezért a liberális honatyák nem vesznek részt a szavazáson. Ekkor az ülésvezető Călin Popescu Tăriceanu szenátusi elnök időtúllépés miatt kikapcsolta Turcan mikrofonját. A liberális politikus beszéde alatt a PSD-s honatyák távoztak a teremből.
Liviu Dragnea beszédében azzal érvelt: a kormánynak távoznia kell, mert a 20 százalékát sem teljesítette a választási programban foglaltaknak. "Nagyon hittem Sorin Grindeanuban, és ezt felvállalom. A parlamenti többséget alkotó két párt döntött úgy, hogy miniszterelnök legyen, és most ugyanez a két párt kéri, hogy távozzon" - mondta a politikus.
A PSD elnöke kijelentette: nem érti, hogy miért vádolják sokan hatalmaskodással. "Azért vagyok hatalmaskodó, mert szét akarom választani a titkosszolgálatokat a politikától?" - kérdezte a szószékről. Elmlékeztetett, hogy ezen a héten a PSD ügyvezető elnökét és az egyik képviselőjét tanúként kihallgatta a korrupcióellenes ügyészség, egy másik politikusuk (Darius Vâlcov - szerk. megj.) ellen pedig bűnvádi eljárás indult.
"Ez nem véletlen egybeesés. Ez lenne a követendő irány, hogy az országot olyan erők ejtsék rabul, amelyek nem méretkeztek meg a választásokon?" - fogalmazott a politikus, akit korábban jogerősen felfüggesztett börtönre ítéltek, és jelenleg is folyamatban van egy bűnvádi per ellene.
Elsőre nemet mondtam, és végül azért vállaltam el a miniszterelnökit tisztséget, mert Liviu Dragnea azt ígérte, hogy a barátom lesz – kezdte parlamenti beszédét Sorin Grindeanu. Emellett győzködték a barátai, kollégái is, köztük néhány miniszter azok közül, akik most cserbenhagyták – magyarázta a kormányfő. Hozzátette, elfogadta csapatába Liviu Dragnea miniszterjelöltjeit is.
"Alig telt el fél év, hirtelen megtudtam, hogy a kormány nem végzi jól a dolgát. (...) Mindezt egy olyan elemzés alapján állították, amelyet egyetlen ember készített, és senki nem látta előzőleg a pártból. Ez annál is frucsább volt, mert májusban Liviu Dragnea még azt mondta: állampolgárként és PSD-elnökként is elégedett a kormánnyal" - idézte fel az előzményeket a miniszterelnök.
Részletesen fejtegette: a mai napig nem érti, miként jutott oda a PSD, hogy a saját kormánya ellen nyújtson be bizalmatlansági indítványt. "Ezt a PSD választói sem értik" - jelentette ki. Magyarázata szerint két okból nem mondott le. Az egyik az, hogy távozásával Klaus Johannis államfő kezébe adja a döntést a következő kormány megalakításáról. "Másfelől úgy gondolom, hogy Románia válaszút előtt áll: visszatérünk a 89 előtti időszakba, vagy pedig megvédjük a jövőnket" - fogalmazott.
A továbbiakban a miniszterelnök azt részletezte, hogy milyen nagyszerű lehetőségek előtt áll az ország, mennyire jók a gazdasági mutatók, mennyire barátságos az üzleti környezet. Ugyanakkor gratulált azoknak az erdélyi PSD-seknek, akik tiltakoztak az ellen, ahogyan Liviu Dragnea eljárt a bizalmatlansági indítvány előtt. Ezzel a párt és az RMDSZ közötti egyeztetésekre utalt. "Románként engem nagyon zavartak ezek a dolgok" - jelentette ki.
Grindeanu meggyőződését fejezte ki, hogy a szavazás után a PSD nem fog kettészakadni. "Ám minden egyes urnába dobott golyó hozzájárulhat ahhoz, hogy a párt elveszítse a kormányzást" - figyelmeztette társait. Arra biztatta PSD-s honatyáit, ne szavazzák meg az indítványt, mert "50 embert nem lehet a pártból kirúgni.
Az ülés megkezdődött. Mihai Fifor, a PSD képviselőházi frakcióvezetője felolvassa a bizalmatlansági indítvány szövegét.
Cseke Attila szenátusi frakcióvezető cáfolta Călin-Popescu Tăriceanu (ALDE) ülésvezető kijelentését, miszerint az RMDSZ átadta volna a felszólalási idejét a PNL-nek. "Az RMDSZ nevében ismertettem a döntést még az ülés kezdetén: a parlamenti frakcióink nem vesznek részt sem a vitán, sem a szavazáson. Majd a szenátus elnöke bejelentette, hogy az RMDSZ 2 percét a Nemzeti Liberális Pártnak adta felhasználásra. Frakcióvezetőként, és mint aki mandátumot kapott az RMDSZ álláspontjának tolmácsolására a plénum előtt, ezt mindenképpen cáfolom. A mi döntésünk világos volt, nem vettünk részt sem a vitán, sem a szavazáson" – nyilakozta a frakcióvezető.
A bizalmatlansági indítvány vitája előtti együttes PSD-ALDE-frakcióülésen az a döntés születetett, hogy képviselőik és szenátoraik nem szavazhatnak titkosan. Azaz fel meg kell mutatniuk a plénumnam, hogy melyik golyót melyik urnába dobják. A parlament házszabálya szerint egyébként a bizalmatlansági indítványról titkos, urnás szavazás zajlik. A PSD-ALDE így kívánja kiszúrni az "árulókat".
A Grindeanu-kabinet ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány vitáját megelőzően gyűlésre ültek össze a parlamentben a PSD és a az ALDE képviselői és szenátorai. Az ülésen jelen voltak a kormány távozó miniszterei, valamint Bukarest főpolgármestere, Gabriela Firea is. (Agerpres)
A bizalmatlansági indítvány vitája előtt Liviu Dragnea PSD-elnöknek volt egy utolsó kísérlete arra, hogy lemondásra késztesse a miniszterelnököt. "Próbáltunk egy megoldást találni a helyzetre, de ő ismét arra kért, hogy mondjak le. Ez nem lehetséges, ezért lmegvárjuk a szavazás eredményét" – mondta az újságíróknak a parlamentben Sorin Grindeanu. Liviu Dragnea megerősítette a sajtónak a találkozó tényét, de részletekkel nem kívánt szolgálni.
A Szociáldemokrata Pártból származó források szerint a bizalmatlansági indítvány sikeres esetén Florin Georgescu, a Román Nemzeti Bank kormányzó-helyettesét, volt pénzügyminisztet javasolja majd kormányfőnek Liviu Dragnea PSD-elnök. Az új kormányban megőrizheti tárcáját Sevil Shhaideh, Carmen Dan, Lia Olguţa Vasilescu, Mihai Tudose és Rovana Plumb. (Mediafax)
Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke a Szociáldemokrata Párt (PSD) és az RMDSZ között zajló tárgyalásokról szólva – Klaus Johannis keddi nyilatkozatával egybecsengően – kijelentette, hogy vannak dolgok, amiről nem lehet tárgyalni, és az etnikai alapon szervezett autonómia elfogadhatatlan.
Orbán szerint túlzóak az RMDSZ követelései. "Ezek túlzó politikai követelések, amiknek semmi köze nincs az egyszerű romániai magyar emberekhez. (...) Csak azt mutatják, hogy a Dragnea-klán képes mindenről lemondani, képes feláldozni a románok érdekeit, csakhogy hatalmon maradjon" - hangoztatta Orban kedden késő este a B1 televízió műsorában. (Agerpres)
Victor Ponta kormányfőtitkár azt nyilatkozta kedden, hogy tárgyalt Sorin Grindeanu miniszterelnökkel a bizalmatlansági indítványról, és előkészítettek csütörtökre egy lajstromot a miniszterek neveivel. "Van egy listánk csütörtökre. Két feltételnek kell teljesülnie. Először is bukjon el e bizalmatlansági indítvány, másodszor pedig, hogy legyen tartás szerdán az illető személyekben. Mert az nem működik, hogy szerdán jóban akarnak lenni Dragneával, csütörtökön pedig a Grindeanu kabinet tagjai akarnak lenni" - nyilatkozta Victor Ponta a Realitatea tévé adásában. (Agerpres)
- 33791 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33794 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33794 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33795 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33796 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33797 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni